WhatsApp’tan Para Transferi Nasıl Yapılır?

WhatsApp geçen zamanlarda, Android ve iOS üstünden para transferini mümkün kılan yeni özelliğini test etmeye başladı.Peki hala beta evresinde olan bu özellik nasıl kullanılır? Resimli olarak anlatmaya çalıştık.

Teknolojinin ilerlemesiyle, fertler arasında gerçekleşen etkileşim ve çeşitli alışverişler de yüz yüze olmaktan çıktı.İlk olarak kısa iletiler aracılığı ile girdiğimiz bu yol para transferinde bankaların kullanılmasına ve akabinde ATM’lerin döneme girmesiyle epey gelişti.Daha ardından mobil ve internet bankacılığı büyük bir çığır açtı.Şimdi ise tanınmış anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, bizi çoğu zahmetten kurtaracak bir özelliği döneme sokmaya hazırlanıyor.70’den çok bankanın destek verdiği WhatsApp payments, kullanıcılar tarafından test edilmeye başlandı.

Bu yazıda para sevk etmek içersinde WhatsApp Payments’ı nasıl kullanacağımızı inceledik.İncelemeye başlamadan evvel, hem gönderenin hatta alıcının, yapılacak bir prosedür içersinde WhatsApp Payment opsiyonunun etkinleştirmesi gerekliliğini ve ayrı olarak WhatsApp numaranızın Banka hesabınıza bağlı olması gerekliliğini unutmayın.

WhatsApp Payments kullanarak para göndermek ve alabilmek için:

whatsapptan-para-transferi-nasil-yapilir

  • WhatsApp Payments’ı kurmak ya da bir şahsa para aktarımı yapmak için önce Ayarlar> Ödemeler’e (Payments) girerek metin alanının yanındaki ‘Ek’ simgesini tıklamak ve ödeme (payments) opsiyonu tıklanmalı.

whatsapptan-para-transferi-nasil-yapilir-resim1

  • Şartları kabul ettikten sonra telefon numarası doğrulaması yaparak ‘Bitti’sekmesini işaretlemek gerekmektedir.

whatsapptan-para-transferi-nasil-yapilir-resim2

  • Daha sonra şayet listede bankanız varsa kendi hesabınızı seçiyorsunuz.UPI hesaplarınız yoksa, kimlik doğruluğunu sağlama için güvenlik pimi eşliğinde bir hesap oluşturmanız istenir.Tekrar hatırlatmakta yarar var WhatsApp’da kullandığınız cep numaranız bankanıza bağlı olması gereklidir, diğer türlü numaranızı bağlamak için bankanızla etkileşim kurmanız lazım olur.

whatsapptan-para-transferi-nasil-yapilir-resim3

  • Para sevk etmek istediğiniz bireyi ve hesabı seçin (birden çok hesaplarınız varsa), UPI PIN kodunu girin ve aktarımın saniyeler içersinde tamamlanması ve miktarın arkadaşınızın hesabına geçmesi gerekmektedir.

whatsapptan-para-transferi-nasil-yapilir-resim4

  • Tamamlanan işlemle alakalı detayları sohbet içersinde tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Yardım opsiyonu ile işlemle alakalı herhangi bir şikayetiniz varsa bunu iletmenizi sağlar.Ödeme geçmişini ayarlardan görüntüleyebilir ve alakalı banka hesabını tıklayarak istediğiniz vakit UPI PIN’ini de değiştirebilir ya da banka hesabını kaldırabilirsiniz.

WhatsApp’tan Para Transferi Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap